Zaburzenia lękowe

 

Zaburzenia lękowe są jednymi z najczęściej występujących problemów psychicznych.
Lęk może występować w wielu sytuacjach. Na przykład podczas kontaktu z ludźmi, na widok pająka czy psa, a nawet w trakcie rozmyślania nad istotą lęku. Często pojawia się tylko w specyficznych okolicznościach – w metrze, w trakcie publicznych wystąpień, podczas jazdy samochodem albo w sytuacji przebywania na otwartej przestrzeni. Niektórzy z nas zamartwiają się swym lękiem, gdyż uważają, że taka postawa pomaga funkcjonować w codziennym życiu.

Lęk może powodować takie dolegliwości jak:

  • przyspieszenie akcji serca
  • zawroty głowy
  • uczucia nadmiernej ciepłoty ciała
  • problemy trawienne
  • tzw. gonitwę myśli
  • drżenie rąk
  • suchości w ustach
  • nadmierną potliwość

Jak jednak dostrzec u siebie, że lęk jest poważnym problemem psychicznym? Zaburzenie lękowe od zwykłego lęku różni się tym, że poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Objawy mogą być różne. Osoba borykająca się z lękiem nie uda się na spotkanie ze znajomymi. Nie będzie w stanie zmusić się, aby pójść na rozmowę o pracę. Nie zostawi swoich bliskich, w obawie, że pod jej nieobecność przydarzy im się coś złego. Nie podejmie wysiłku fizycznego, przekonana, że doprowadzi on do zawału serca lub udaru mózgu. Nie skorzysta z komunikacji miejskiej, pewna, że jeżeli podczas jazdy (na przykład autobusem) stanie się coś złego, nikt jej nie pomoże. Innymi słowy, człowiek będzie unikał wszelkich sytuacji wyzwalających lęk.

Niestety taki sposób radzenia sobie z lękiem – unikający – prowadzi do efektów odwrotnych od zamierzonych, czyli do nasilenia objawów. Pojawia się zatem błędne koło, pułapka, z której nieświadomy swego położenia człowiek nie jest w stanie się wyrwać.

Lęk zatem dezorganizuje życie. Obniża się poczucie własnej wartości i wpływu na swój los. Izolacja i niska samoocena mogą doprowadzić do pojawienia się depresji. Ta z kolei wiąże się chociażby z mocno obniżoną motywacją do działania, brakiem odczuwania przyjemności, kłopotami ze snem czy apetytem.
Dlatego jeśli czujemy, że lęk wyrywa się nam spod kontroli, najgorszym co możemy zrobić, jest bezczynnie czekać. Najlepszym – udać się do specjalisty na terapię.

Istnieją różne sposoby pokonywania lęku, lecz jednym z najskuteczniejszych jest psychoterapia.